Obsah

« Zpět na Strom životních situací

Uznání dokladů o vysokoškolském vzdělání, vědeckých hodnostech a o studiu na vysokých školách, vydaných v České republice

3. Pojmenování (název) životní situace

Uznání dokladů o vysokoškolském vzdělání, vědeckých hodnostech a o studiu na vysokých školách, vydaných v České republice

4. Základní informace k životní situaci

Ověřování pravosti a náležitosti dokladů o vysokoškolském vzdělání, vědeckých hodnostech a o studiu na vysokých školách v České republice a předkládaných v cizině za účelem jejich uznání jako dokladu o vysokoškolském vzdělání nebo o získané vědecké hodnosti, příp. jako dokladu o době vysokoškolského studia, a to pro účely výkonu povolání nebo dalšího studia v cizině.

5. Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost apod.)

Občan České republiky nebo cizinec, zpravidla držitel dokladu (není podmínkou).

6. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

  • Má-li být v cizině předložen vysokoškolský diplom nebo vysvědčení o státní zkoušce nebo doklad o studiu nebo diplom o udělení vědecké hodnosti kandidát věd a doktor věd (dále jen "diplom"), který vydala veřejná nebo soukromá vysoká škola v České republice, je ve většině států třeba, aby diplom byl opatřen ověřením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (tzv. legalizace), dále opatřen vyšším ověřením Ministerstva zahraničních věcí (tzv. superlegalizace) a následně superlegalizován i zastupitelským úřadem státu, ve kterém má být diplom použit.

  • Výjimky z povinnosti superlegalizace zastupitelským úřadem příslušného státu vyplývají z vnitrostátního práva daného státu nebo z mezinárodních smluv; diplomy vydané vojenskými vysokými školami ověřuje Ministerstvo obrany, diplomy vydané Policejní akademií České republiky pak Ministerstvo vnitra.

  • Je-li stát, kde bude diplom použit, smluvní stranou Haagské úmluvy o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin ze dne 5. října 1961 (viz vyhláška Ministerstva zahraničních věcí č. 45/1999 Sb.), provádí Ministerstvo zahraničních věcí konečné ověření diplomu tzv. Apostilou; v takovém případě se diplom již nepředkládá k superlegalizaci zastupitelským úřadem státu, kde má být diplom použit.

  • Opatřit vyšším ověřením lze i notářsky ověřené kopie a opisy diplomu; na notářsky ověřenou kopii či opis diplomu, jehož originál byl již příslušným vyšším ověřením opatřen, připojí své vyšší ověření Ministerstvo spravedlnosti, Vyšehradská 16, 128 10 Praha 2 (tel.: +420 221 997 111), a následně oddělení legalizace dokladů konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí.

  • Jedná-li se o ověření úředního překladu, ověřuje se registrace překladatele působícího v Praze u Městského soudu, Spálená 2, 112 16 Praha 2 (tel.: +420 221 931 111); ověření registrace mimopražského soudního překladatele provádí příslušný krajský soud, popř. centrálně Krajský soud v Praze, nám. Kinských 5, 157 75 Praha 5 (tel.: +420 257 005 111); následuje vyšší ověření Ministerstvem spravedlnosti a ověření oddělením legalizace dokladů konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí.

7. Jakým způsobem můžete zahájit řešení životní situace

O ověření originálu nebo úředně ověřené kopie diplomu požádejte osobně nebo žádost zašlete poštou.

8. Na které instituci životní situaci řešit

  • Zastupitelský úřad státu, v němž má být diplom použit - zpravidla také provádí vyšší ověření diplomů.

10. Jaké doklady je nutné mít s sebou

Na úřadě předložte originál nebo úředně ověřenou kopii diplomu a/nebo dodatku k diplomu.

11. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

Předepsané formuláře nejsou stanoveny; při osobní návštěvě se písemná žádost nepožaduje.

12. Jaké jsou poplatky a jak je lze uhradit

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy požaduje (v souladu se zákonem č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů) za ověření jednoho diplomu správní poplatek ve výši 30 Kč - formou kolku, který žadatel předkládá (zasílá) společně s diplomem.

13. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

Vaše žádost bude vyřízena na počkání nebo v případě písemného styku do 30 dnů od obdržení žádosti a diplomu.

14. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

Další účastníci nejsou stanoveni.

15. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo spravedlnosti požadují správní poplatek ve výši 30 Kč - formou kolku.

Ministerstvo zahraničních věcí požaduje správní poplatek ve výši 100 Kč.

16. Elektronická služba, kterou lze využít

Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.

28. Popis byl naposledy aktualizován

09.01.2015

29. Datum konce platnosti popisu

Bez časového omezení.